Złotnik : 10 niezbędnych narzędzi do lutowania biżuterii

dnia

Lutowanie – podstawy

Jedna z podstawowych w zawodzie złotnika jest umiejętności lutowania. Czynność wydawała by się z pozoru prosta. W rzeczywistości jest dość skomplikowanym zjawiskiem i żeby ją dobrze wykonać należy poznać jej przebieg oraz zdobyć doświadczenie. Miejsca łączenia powinny być niewidoczne. Po tym można poznać rękę mistrza.

Wyposażenie: 10 niezbędnych narzędzi do lutowania biżuterii np. łańcuszka


Lutowanie jest techniką stosowaną przez jubilerów, służącą do łączenia złotych czy też srebrnych elementów ze sobą, tworząc stałe, niewidoczne połączenie. Po opanowaniu, jest to jedna z najbardziej satysfakcjonujących technik jubilerskich, którą można się nauczyć. Lutowanie pozwala Złotnik Legnica na tworzenie profesjonalnej, pięknie wykończonej biżuterii do sprzedaży lub po prostu dla własnej przyjemności.

Praktycznie do lutowania potrzebne są nie drogie narzędzia które zajmują nie wiele miejsca niezależnie od ich wielkości i można je używać do innych prac jubilerskich.

Przedstawię tutaj gla początkujących jak i bardziej zaawansowanych jubilerów , listę tego, co powinno się znaleźć w podstawowym zestawie narzędzi do lutowania biżuterii.

Mikropalnik1. Palnik do lutowania:Istnieją różnego rodzaju palniki powszechnie dostępne, aby zadowolić wszystkich na różnych poziomach zaawansowania i do różnego rodzajów prac. Dla większoPalnik do lutowaniaści początkujących wystarczy mały ręczny palnik na propan-butan zapewnia wystarczającą ilość ciepła,potrzebną do zalutowania małych elementów biżuterii. Przy pracach bardziej zaawansowanych na większą skalę niezbędny okaże się palnik firmy HOKE-Jewel do lutowania, oraz dzięki wymiennym dyszom nadaje się do topienia złota, srebra i platyny.

Lutówka2. Boraks i topniki :Gdy metal jest podgrzewany, powstaje warstwa tlenku która niezabezpieczona, hamuje przepływ lutu. Aby temu zapobiec, kawałki metalu, które mają być połączone muszą być oczyszczone. Aby to zrobić, należy oczyścić miejsce za pomocą papieru ściernego lub szczotki mosiężnej, następnie posmarować łączone miejsca wcześniej przygotowanym rozpuszczonym boraksem w niewielkiej ilości ciepłej wody. W sprzedaży znajdują się gotowe tzw. lutówki na bazie boraksu. Są to płyny osłonowe do złota, srebra, ich stopów i innych miedziowców. Stosowana w pracowniach złotniczych i metaloplastycznych przy lutowaniu.
Oczyszcza lutowaną powierzchnię metali z tlenków i zabezpiecza podczas lutowania przed jej utlenianiem. ułatwia topnienie zwiększając płynność lutu.

lut srebrny3. lut : Chociaż lut nie jest narzędziem, to nie można lutować bez niego. W jubilerstwie używa się lutu złotego lub srebrnego, o różnej temperaturze topnienia które są sprzedawane w postaci taśm lub płyt jako lut twardy lub miękki odnosi się to do temperatury topnienia. Lut można przygotować samemu dodając do materiału odpowiednią ilość cynku, kadmu (wycofany ze sprzedaży) lub zastosować gotowe ligury, dostępne w sklepach z narzędziami złotniczymi. Lut musi być czysty i pokrojony nożycami na drobne kawałki w miarę potrzeb.

 

Nożyce jubilerskie4. Nożyce: W naszym przypadku nożyce będą potrzebne do pocięcia lutu na małe kawałeczki oraz wycięcia uszkodzonego elementu.

 

5. Żaroodporna płytka: Wszystkie prace związane z lutowaniem przeprowadza się na płytce żaroodpornej, płytki wykonane są zwęgla drzewnego prasowanego lub ceramiczne i są nie palne

 

6. Pęseta zaciskowa:Te są niezbędne do przytrzymania jednego z elementów w pozycji nieruchomej podczas lutowania.

 

 

7. Pęseta precyzyjna i plastikowa :Pęseta precyzyjna wykonana jest ze stali lub tytanu, przydatna do nakladania lutu na łączone elementy.Plastikowe lub mosiężne pęsety powinny być wykorzystywane w celu umieszczania i usuwania produktów z bejcy oraz kwasów.

 

8. Stalowa płytka: stosowana do umieszczania przedmiotu po lutowaniu w celu jego schłodzenia przed czyszczeniem, lub do prostowania elementów

kwasy9. Bejca: to z reguły 25% roztwór wykonany z kwasu siarkowego, który używany jest na ciepło lub na zimno do usuwania nagromadzonego się tlenku powstałego w czasie lutowania. Powinno być przechowywane w opakowaniach ceramicznych, szklanych lub z tworzywa sztucznego odpornego na działanie kwasu, SZCZELNIE ZAMKNIĘTE I OPISANE

 

Szczotka mosiężna10. Szczotka mosiężna: Po czyszczeniu,w bejcy biżuteria musi być opłukana w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej w celu pozbycia się kwasu, następnie oczyszcza się element szczotką mosiężną w celu usunięcia śladów brudu. Teraz przedmiot gotowy jest do polerowania

 ——————————————————————————————————-

Można zauważyć, że wiele z tych podstawowych narzędzi jest odpowiedzialna za procesy przygotowania i czyszczenia, a nie samego lutowania, ale wszystkie są równie ważne. Jeżeli z jakiegoś powodu coś nie działa za pierwszym razem nie bądzmy zniechęceni, oczyśćmy swoją pracę dokładnie i zacznijmy od nowa. Pamiętaj, praktyka czyni mistrza, więc dlaczego nie zacząć już dziś ?

Jeden komentarz Dodaj własny

  1. ~orwo pisze:

    Bardzo ciekawy opis, szczególnie, pkt 10 czyli soda oczyszczona, muszę spróbować.

    Polubienie

Dodaj komentarz