Złocenie

dnia

Złocenie

Złocenie galwaniczne może odbywać się w kąpieli ciepłej lub zimnej, zależnie od rodzaju i powierzchni złoconego przedmiotu. Do złocenia przedmiotów większych używa się zazwyczaj kąpieli zimnych, o zawartości 3,5 g złota w 1l kąpieli. Ciepłe kąpiele wymagają mniejszej zawartości złota (1 g na 1 l kąpieli), dają osad grubszy, bardziej równomierny, o pięknym odcieniu. Temperatura kąpieli ciepłych wnosi 60-70 C. W praktyce spotyka się 4 rodzaje kąpieli złotowych:
1. Kąpiele złotowe z gotowych preparatów (soli), które rozpuszcza się w określonej ilości wody.
2. Kąpiele z czystego chlorku złotawego. Chlorek złotawy i cyjanek potasowy rozpuszcza się w ciepłej wodzie, a następnie dodaje resztę soli według przepisu i ogrzewa aż do zupełnego rozpuszczenia się wszystkich związków. Można również osobno rozpuszczać chlorek złotawy i cyjanek potasowy, a oddzielnie pozostałe związki i potem zlać je razem. Chlorek zawiera ok. 50% złota, dlatego zamiast 1 g czystego złota należy wziąć ok. 2 g jego chlorku.

3. Kąpiel z czystego złota. Można ją sporządzić rozpuszczając złoto w wodzie królewskiej. W tym celu na 1 g złota zużywa się 40 cm3 kwasu solnego i 3 cm3 stężonego kwasu azotowego. Złoto rozpuszcza się w misce porcelanowej, umieszczonej na niezbyt ogrzanej łaźni piaskowej lub wodnej pod dobrym wyciągiem. Po rozpuszczeniu się złota roztwór odparowuje się, a po zdjęciu parownicy z łaźni dodaje ciepłej wody destylowanej i zobojętnia amoniakiem lub wodą, tak aby zanurzony do roztworu niebieski papierek lakmusowy nie zmieniał barwy na czerwoną. W osobnym naczyniu rozpuszcza się w ciepłej wodzie destylowanej cyjanek potasowy, po czym miesza oba roztwory. Otrzymany roztwór cyjanozłocianu potasowego należy przechowywać w dobrze zamkniętym naczyniu szklanym. Roztwór powinien być klarowny.
4. Kąpiel sporządzona ze złota amoniakalnego. Jest ona niezbyt bezpieczna, ponieważ sól ta w stanie suchym jest wybuchowa. Z tego względu należy przechowywać ją pod wodą w naczyniach zamkniętych. W celu sporządzenia galwanicznej kąpieli złotowej, dobrze przemyte złoto amoniakalne rozpuszcza się w cyjanku potasowym, podobnie jak przy sporządzaniu kąpieli z chlorku złotawego. Obecnie kąpiele złotowe sporządza się również przez rozpuszczenie złota za pomocą prądu elektrycznego.

Kąpiele do złocenia na zimno
1. Złoto amoniakalne 7 g, cyjanek potasowy 15 g, woda destylowana 1l.
Napięcie prądu 1,2 V, odległość anody od katody 10 cm, natężenie prądu 0,15 A/dm2.
2. Chlorek złotawy 5 g, cyjanek potasowy 20 g, woda destylowana 1l.
3. Cyjanozłocian sodowy 7 g, cyjanek sodowy 20 g, wodorosiarczyn sodowy 6 g, węglan sodowy 2 g, tiosiarczan sodowy 0,5 g, woda destylowana 1l.
Anoda złota lub nierozpuszczalna, napięcie prądu 1,2 V. (Otrzymuje się złocenie z połyskiem).
Kąpiele do złocenia na gorąco
1. Złoto amoniakalne 2 g, cyjanek potasowy 1 g, fosforan sodowy 50 g, woda destylowana 1 I.
Temperatura kąpieli ok. 70°C, napięcie prądu 2-3 V. Przy stosowaniu tej kąpieli należy postępować bardzo ostrożnie ze względu na trujące własności cyjanku potasowego.
2. Chlorek złotawy 4 g, żelazocyjanek potasowy 15 g, węglan sodowy 15 g,
woda destylowana 1l. Napięcie prądu nie powinno przekraczać 2 V.
Najpierw rozpuszcza się w wodzie żelazocyjanek potasowy, następnie węglan sodowy, a na końcu chlorek złotawy. Kąpiel ta nie atakuje lakierów, jak kąpiele zawierające cyjanek potasowy.
Wykonywanie złocenia.
Złocenie na gorąco wykonuje się w żeliwnych wannach emaliowanych, ogrzewanych palnikami gazowymi; złocenie na zimno — w wannach kamionkowych lub szklanych. Jako anody używa się płytki złotej o takiej wielkości, aby jej powierzchnia stanowiła 1/3 powierzchni przedmiotu złoconego. Stosuje się też nierozpuszczalną płytkę platynową lub ze stali chromoniklowej. Wannę napełnia się do takiej wysokości, aby po zanurzeniu przedmiotu nie spowodować wylania się kąpieli. Anodę łączy się drutem ze spinką węglową i zanurza do kąpieli. Przy użyciu anody nie rozpuszczającej się należy do kąpieli dodać od czasu do czasu soli złota; podobnie należy postępować w czasie stosowania kąpieli zawierającej żelazocyjanek potasowy.
Przygotowany do złocenia, należycie odtłuszczony przedmiot łączy się (nie dotykając rękami) drutem miedzianym z cynkiem ogniwa galwanicznego i wiesza w kąpieli, w której pozostaje tak długo, aż nabierze żądanego zabarwienia. Zależnie od rodzaju kąpieli złocenie przeprowadza się przy napięciu 2-3 V, przy anodach nie rozpuszczających się w kąpielach gorących 6-8 V, kąpiel trwa przy tym tylko kilkanaście sekund. Przy grubym złoceniu stosuje się prąd o niskim napięciu, przedmioty od czasu do czasu wyjmuje się z kąpieli i przepłukuje w czystej, ciepłej wodzie oraz szczotkuje. Zabieg ten jest powtarzany kilkakrotnie, a kąpiel trwa aż do uzyskania powłoki o żądanej grubości. Po ostatnim szczotkowaniu przedmiot suszy się w trocinach, a następnie poleruje stałą lub krwawnikiem przy użyciu wywaru z korzenia mydlika.
Bezpośrednio można złocić tylko srebro i miedź oraz jej stopy. Inne metale muszą być uprzednio pomiedziowane lub pomosiądzowane. Portęciowanie stosuje się tylko przy bardzo grubych złoceniach.

—————————————————————————————————

Linia Galwaniczna COMFORT II:

 

Zestaw Galwaniczny COMFORT II
Zestaw Galwaniczny COMFORT II
Cena brutto: 13 143,99 zł

Kompaktowa linia galwaniczna COMFORT II idealnie nadająca się do elektrolitycznego odtłuszczania metali a następnie ich elektrolitycznego pokrywania: złocenie, srebrzenie, rodowanie, palladowanie, miedziowanie, niklowanie.

 

  • Obudowa ze stali nierdzewnej z przeźroczystym wiekiem.
  • Możliwość podłączenia zacisków oraz uchwytów.
  • 3 zbiorniki do procesów galwanicznych oraz 3 zbiorniki pomocnicze.
    Wszystkie o pojemności 1,5 litra.
  • Prostownik o maksymalnej mocy 12 V przy natężeniu 15 A.
  • Analogowy wskaźnik napięcia i natężenia.
  • Zakres pracy termostatu max. 70 C°.
  • System poruszania wyrobów podczas procesu.

 

W zestawie znajdują się:

  • Wieszak do zawieszania detali, 12 haczyków.

Odtłuszczanie:

  • Anody ze stali nierdzewnej, 2 sztuki.
  • Odtłuszczacz elektrolityczny 1 kg.

Rodowanie:

  • Anody tytanowe powlekane platyną, 2 sztuki.
  • Kąpiel rodowa (4g Rh) JE20 2 litry.

Złocenie:

  • Anody ze stali nierdzewnej, 2 sztuki.
  • Kąpiel do złocenia (2g Au) 2 litry.

Dodaj komentarz